Yazı Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 08:31 Bu yazı 456 kez okundu
 
YAZI-YORUM: Anketler ve Gerçekler…
Özer Kanlı
ajanscyprus@gmail.com
 
 

Gezici Araştırma Şirketi bir anket yayınladı, ortalık yine karıştı.


Kimisi “tamamdır” diyor, kimisi “ değil”…


Sonuçlar beklediği gibi olanlar memnun olmayanlar memnun değildir.


Ben analiz bölümünü dikkatle okudum ve doğu buldum pek çok ifade edileni.


Gerçekçi bir rapor…


Halkın, kanaat önderlerinin, gazetecilerin, siyasi parti kadrolarının ifadeleri var içinde…


MESELA SAYIN TATAR’LA İLGİLİ ŞU SAPTAMALAR ÇOK DOĞRU:


-Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar şu anda en fazla ilgi çeken siyasetçi durumundadır.


-Ersin Tatar, sürekli halkın içinde olmaması, samimi, mütevazı davranması, uzman bir ekonomist ve maliyeci olarak bilinmesi, Kıbrıs konusunda uzun süreden beridir çok net ve ezber bozan mesajlar vermesi nedeniyle televizyoncuların tabiri ile reytingi en yüksek, en sempatik siyasetçi durumundadır.


-Kıbrıs Türk Halkı, Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün devamını istiyor, ağırlıklı olarak egemenliğe dayalı konfederasyon veya iki ayrı devletli bir çözümden yana olduğu, Maraş’ın açılmasını desteklediği için Sayın Tatar’ın söylem ve politikaları halkta oy ve sempati olarak karşılık buluyor.


-Muhalif partilere sempati duydukları bilinen bazı gazeteci ve kanaat önderlerinin dahi Tatar’ın kirlenmemiş, dürüst, açık konuşan, kimsenin arkasından iş çevirmeyen, halkçı, sevecen, demokrasiyi hazmetmiş, karşıt görüşleri sabırla dinleyen bir kişi olduğunu söylemesi kendisi için çok önemli bir artı olarak dikkati çekiyor.


İŞTE BUNLAR DA SAYIN MUSTAFA AKINCI İLE İLGİLİ OLARAK ANKETTE YER ALAN BAZI SAPTAMALAR:


-Oylarında geçen Cumhurbaşkanlığı seçimine göre önemli bir düşüş vardır.


-Bunun başlıca sebebi hiç kuşkusuz ki Kıbrıs konusuna kısa sürede çözüm bulacağı vaadiyle göreve gelmesi ama beş yıla yakın bir süredir bu konuda bir sonuç alınamamasıdır.


-Her ne kadar da Sayın Akıncı görüşme sürecini canlandırma çabası içinde görünse de, halkın çok büyük bir kesimi Rum tarafının temel konularda tutum değiştireceğine ve Kıbrıs’ta bir federal anlaşma olacağına inanmıyor. Bu, Sayın Akıncı için ciddi bir eksi puan oluşturuyor.


-Sayın Akıncı’nın geçen seçime göre en önemli dezavantajı ise özellikle UBP ve sağ partilerden geçen defa belirli nedenlerle aldığı oyların çok büyük bir kesimini bu seçimde alamayacak olmasıdır.


-Sayın Akıncı’nın bir başka önemli dezavantajı ise Türkiye ile olan ilişkilerde özellikle son zamanlarda yaşanan gerilimdir.


-Halkın önemli bir kesmi Sayın Akıncı’nın Barış Pınarı harekatı ile ilgili çok geç açıklama yapmasını ve harekatı farklı ifadelerle tanımlamasını doğru bulmadı.    

 
Etiketler: YAZI-YORUM:, Anketler, ve, Gerçekler…,
Yorumlar
Haber Yazılımı