Yazı Detayı
06 Eylül 2020 - Pazar 00:07 Bu yazı 1047 kez okundu
 
Yüksek Öğrenim Sektöründe Tehlike Zilleri Çalmaya Başladı
Prof.Dr. Vedat Yorucu
vyorucu@hotmail.com
 
 

Önemli Olan Üniversitelerimize Yapılan Tercih Değil, Okul Ücreti Ödeyip Kaydın Gerçekleşmesidir

 

Yüksek Öğrenim Sektörü’nde tehlike ziller çalmaktadır. Bu da nereden çıktı diyeceksiniz! Kısa bir araştırma yapıp kayıtların nasıl gittiğini soruşturdum. TC Yüksek Öğrenim Kurumu, 2020 YKS Yerleşen  lisans ve önlisans programlarına 8,636 tercih yapıldığını duyurdu. Talep edilen kontenjan 13,994 öğrenciydi. Geçen yıla oranla bir miktar tercih sayısında oransal artış olduğu ifade edilmekle birlikte, ek programlara yerleştirilecek ek kontenjanlar için, gelecek her bir ekstra TC’li öğrenciye karşılık, ilave bir öğrenciye de 100 burs verilmesi söz konusuydu. Bunu bir yere not etmekte yarar vardır.  Diğer önemli bir husus ise, tercih edilen ile gerçekleşecek TC uyruklu öğrencinin kesinleşmiş kayıt sayısı ne kadar olacaktır? 8,636 yeni öğrencinin yüzde kaçı kesin kayıt yaptıracaktır? Bu kayıtların, eşdeğer olarak kaçta kaçı tam okul ücreti yatıracaktır? Bu rakamı ekim ayı içerisinde YÖDAK üzerinden öğrenmeye çalışacağız.

***

KKTC uyruklu öğrenci kayıtlarında ise ilçelere göre üniversite dağılımında memnuniyet verici kayıt gerçekleşmediği bilgisini aldım. Daha vakit vardır. Umarım ilerleyen günlerde kayıtlar devam eder ve iyileşme olur. Şu an için durum çok kötüdür. Yeni kayıt olarak ilgi duyduğumuz ve önemli döviz girdisi sağladığımız Yabancı öğrenci kayıtlarında da, KKTC üniveritelerine önemli bir ilgi olmadığı bilgisini aldım. Burada endişelenmemek elbette mümkün değil. Bir akademisyen olarak bu sektörün zarar görmesi, evvela bu sektörden ekmek yiyen ben ve benim gibi tüm  akademik camiayı etkilemektedir. Öğretim Üyeleri’nin maaşlarında azalmalar olacağı, birçok akademisyenin işini kaybedeceği, işçi ve yönetsel personel maaşlarında azalma yanında, işten çıkarılmaların da yaşanacağı bir dönem ile karşı karşıya kalabileceğiz. Özel sektörde yüksek öğrenim ile ilintili diğer yan sektörler de bu gelişmeden fevkalade olumsuz etkilenecektir.

***

Cumhurbaşkanlığı seçimleri biter bitmez karşımıza çıkacak ilk sorun, Üniversiteler ve onların çalışanları olacaktır. Hükümet kolları sıvayıp bazı çareler düşünmelidir. Covid 19 nedeniyle Turizm ve Ulaşım sektörü yanında, İnşaat, Konut ve Üniversiteler sektörü de çöküşe girmiştir. Beraberinde birçok bankanın da iflas etmesi kaçınılmaz olabilir. Tahsili Gecikmiş Alacaklar 2019 sonu itibarıyle zaten yüzdelik olarak artmıştı. Pandemi nedeniyle gelirler düşerken, borç geri ödemelerinde kolaylıklar sağlanarak borç geri ödemeleri ötelenmişti. Şimdi bu durum normale dönecektir. Bankalar verdiği kredilerin karşılığını isteyecektir. Tahsili gecikmiş alacaklar oransal olarak büyümeye devam ederse, kaçınılmaz olarak ciddi bir finansal krizle karşı karşıya kalınabilecektir. Tehlike zilleri işte o zaman daha kuvvetli çalacaktır. Benden uyarması.

 
Etiketler: Yüksek, Öğrenim, Sektöründe, Tehlike, Zilleri, Çalmaya, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı