Home Yaşam-MenüSağlık Yoğun bakımda hasta sayısı 9 oldu … Vaka sayısı 60’ı aştı

Yoğun bakımda hasta sayısı 9 oldu … Vaka sayısı 60’ı aştı

by Editör

Dün akşam 52 olarak açıklanan Covid-19 vaka sayılarının bugün sabah 60 sayısını aştığını ve yoğun bakımdaki hasta sayısının 9’a ulaştığı açıklandı.

Günaydın Haber Kıbrıs programında konuşan Ekmekçi şöyle konuştu: Cumhurbaşkanının girişimleri ile ülkeye 20 bin doz aşı gelmesi sağlandı. Böylesi bir dönemde, kişisel reklam ve böbürlenme haberleri bize yakışmıyor. Temaslılar kendini gizliyor bu nedenle hastalık yayılıyor. Temaslı pozitif olunca ağır bir şekilde hastaneye geliyor yoğun bakıma alınıyor. Temaslılar kendisini gizlemesin. Oteldeki pozitif vakalara odaklanmak gerekiyor. Hastanedeki bakım ve tedavide sorun yok. Karantina otelinde pozitif bir hasta 6 gün sonra hastaneye ağır bir şekilde geldi ve yoğun bakıma alındı.

Hastanede 93, iki karantina otelinde 220 pozitif hasta var. Hastalara geçici mevsimlik hemşireler bakıyor buradaki hastalara her gün düzenli olarak doktorların bakması ve ciğerlerini dinlemesi gerekiyor. Bir doktor bu kadar çok hastaya yetmiyor. Acil Durum Hastanesi’nde elektrikle ilgili denetimler yapıldı, burada görev yapmak istemeyen Ebeler ve Hemşirelerin sendikası yanlış yolda. Acil Durum Hastanesi’nde yoğun bakım ve bir koridor hizmet veriyor. 40 yeni yatak hazır ama “hemşireler sendikası” görev almayı reddedeceklerini söylüyor.

Çağdaş ülkelerde sağlık çalışanları çadıra bile girdi. O duruma gelmeyelim. Bu dönemde halk, “sendikal” ya da “örgütsel” şımarıklıkları çekecek durumda değil. Birbirimize şimdi lazımız. Orada hali hazırda görev yapan hemşireler enayi mi? Kavgayı değil, dayanışmayı örgütleme zamanı, ya şimdi ya hiç. Kamu maliyesi “kapanma maliyetine” hazır değil. Ülkeyi yönetenler mali sorumluluktan kaçma adına felakete zemin hazırlıyor.

Vakalar askeri birliklere sıçradı. Erleri içeride tutup, geriye kalan herkesi sokağa saldık. Pile’de bölük çöktü, dün akşam haber Dereboyu’ndaki bölükten geldi. İzine gidip dönen askerlerin temaslıları da cabası Herkes gerginliğini bir kenara koymalı. Kaprisin, bencilliğin, iktidar kavgasının zamanı değil. Zaman, birlik ve dayanışma zamanı. Kavgayı değil dayanışmayı örgütleyelim ya şimdi ya da hiç.

HABERKIBRIS

Related Articles

Ajans Cyprus