Home Kıbrıs Yurt dışında okuyan öğrenciler aşı bekliyor

Yurt dışında okuyan öğrenciler aşı bekliyor

by Editör

Yurt dışında üniversite eğitimi alan ve eğitim gördükleri ülkelere gitmek istediği için Covid-19 aşısı olan öğrenciler, ikinci doz aşıyı 1 Mart’tan önce olmayı talep ediyor.

    Üniversitelerinin 1 Mart’ta eğitime başlayacağına dikkat çeken üniversite öğrencileri, aksi takdirde üniversitelerine geç gitmek zorunda kalacaklarını ve eğitimi kaçıracaklarını kaydetti.

    Şu ana kadar Eğitim Bakanlığı’na bu yönde başvuruda bulunan 143 öğrenci, şubat sonunda üniversitelerine gitmek zorunda olduklarını ve bu konuda kendilerine yardımcı olunmasını talep etti.

Amcaoğlu: Bakanlık olarak aşıların tamamlanması için uğraşıyoruz

    Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, konunun bilgilerinde olduğunu ve yardımcı olmaya çalıştıklarını, elden geleni yaptıklarını ancak ikinci doz aşıların ne zaman yapılabileceğini söylemenin ve belirlemenin Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığının yetkisi dahlinde olmadığını vurguladı.

     Süratle üniversite öğrencilerinin aşılarını tamamlamaları için gerekenleri yaptıklarını belirten Amcaoğlu, öğrencilerin en kötü ihtimalle ikinci doz aşılarını yapıldıktan sonra birkaç gün gecikmeli olarak okullarına gideceğini söyledi. Amcaoğlu, “Önemli olan onların riski en az seviyede yaşamasını sağlamaktır görevimiz” dedi.

“Birkaç gün gecikmeli gidebilirler”

    Olgun Amcaoğlu, online olarak katıldığı GAÜ İletişim Fakültesi’nin “Yüzde 100 iletişim Sohbetleri” etkinliğinde bu konuyla ilgili gelen soruyu şu şekilde yanıtladı:

    “Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın web sayfasında yurt dışında okuyan ve okullarına gitmek zorunda olan çocuklarımızın bize başvurmasını istedik. Başvuranlar ilk etapta 143 çocuğumuzdur. Halen de bu konuda bizlere talepler geliyor. Biz süratle bu öğrencilerin aşılarını tamamlamaları için gerekenleri yapıyoruz. İkinci doz aşıların ne zaman yapılabileceğini söylemek, belirlemek Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığının yetkileri dahilinde değil. Bu konuda uzmanlığımız da yoktur. Bu konudaki süreleri ki Sağlık Bakanlığı 28 günden bahsediyor, ikinci doz aşının yapılabilmesiyle alakalı tarih aralığı veriyorlar. Hep şunu söyledim; keşke daha önceden de aşıya ulaşabilme, tedarik edebilme şansımız olsaydı. Bütün dünyada da aynı sorun yaşanıyor. Çocuklarımızın aşılama prosedürünü bir an önce tamamlayıp okullarına kavuşabilmesinin gereklerini yerine getirebilseydik. En kötü ihtimalle birkaç gün gecikmeli olarak okullarına gideceklerdir, ikinci doz aşılarını yapıldıktan sonra. Önemli olan onların riski en az seviyede yaşamasını sağlamaktır görevimiz. Biz bunu gerçekleştirmek için adımlar atıyoruz. Çocuklar hepimizin çocukları, eğitimlerine sağlıklı şekilde ulaşacaklardır, bizlerin yaptığı çalışmalar neticesinde.”

Related Articles

Leave a Comment

Ajans Cyprus